Proč stále rostou ceny nemovitostí?

15.05.2018 09:30

Určitě už jste v poslední době několikrát zaslechli, jak jdou ceny nemovitostí neustále nahoru. Toto je holý fakt, ale příčin takového vývoje je poměrně hodně. Jak už jsem tady uváděl, o ceně čehokoli rozhoduje především vztah nabídky a poptávky. A poptávka po nemovitostech souvisí zejména s aktuální ekonomickou situací země či regionu, resp. tím, kolik je mezi lidmi peněz, jak moc jsou ochotní utrácet a jak hodnotí dlouhodobou udržitelnost svých příjmů. No, a protože české ekonomice se v poslední době poměrně daří, v důsledku čehož mají lidi více peněz, jsou také ochotní více kupovat nemovitosti (roste tedy poptávka) a cena bytů domů a pozemků je tak logicky stále vyšší. To je však pouze jeden z aspektů.

Tím dalším jsou stále velmi nízké úrokové sazby hypoték. Byť je faktem, že od listopadu 2016 úrokové sazby neustále rostou, jsou hypotéky stále velmi výhodným bankovním produktem. Jen pro srovnání - v roce 2000 byla průměrná úroková sazba hypoték okolo 8 %, dnes je cca 2,70 %. Při výši hypotéky 2 000 000 Kč se splatností 30 let tak klient dnes platí 8 112 Kč, zatímco v roce 2000 to bylo 14 675 Kč. A to je opravdu rozdíl. Vzít si hypotéku za současných podmínek si tak může dovolit stále relativně velká skupina lidí, což dále tlačí poptávku nahoru.

Tlak na ceny rezidenčních nemovitostí však způsobuje také nedostatečná nabídka nových bytů. I tady je možné najít několik skutečností, které tento stav způsobují. Předně je to nedostatečná rychlost výstavby nových bytů. Ne, že by snad developeři nechtěli stavět, ale problém je v procesu povolení nových staveb pro bydlení. Současný proces je velmi zdlouhavý a vyřízení všech nezbytných povolení a dokumentů pro nový bytový dům je často otázkou několika let, což celý proces velmi zpomaluje.

Dalším důvodem nedostatku bytů jsou současné změny v celkovém životním stylu. Čím dál více pozorujeme fenomén tzv. singles, tedy lidí, kteří tvoří jednočlenné domácnosti, dále narůstá počet rozvodů a vícegenerační bydlení je dnes spíš výjimkou. Výsledkem je snižování průměrného počtu obyvatel na 1 byt. Zatímco v roce 1980 žilo na území dnešního Moravskoslezského kraje v jednom bytě průměrně 2,65 osoby, v roce 2011 už to bylo jen 2,26 osoby a toto číslo stále klesá. Jinými slovy potřebujeme více bytů, abychom ubytovali stejný počet osob, zejména pak bytů menších velikostních kategorií. A opět jsme tak u nedostatečné nabídky. Celkově tak lze konstatovat, že aktuálně je na realitním trhu nedostatečná nabídka nemovitostí k prodeji a naopak poptávka po koupi nemovitostí je velmi vysoká.

Výsledkem uvedeného tak nemůže být nic jiného než stálý nárůst cen nemovitostí, byť se tempo růstu postupně zpomaluje. Nicméně celková stagnace či pokles cen je zatím v nedohlednu. Stav by změnil v horším případě celkový pokles ekonomiky státu, růst nezaměstnanosti a další doprovodné jevy, v lepším případě nová masová bytová výstavba. Ani jedno se však v nejbližší době neočekává.